Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych

Producenci paneli fotowoltaicznych oferują zazwyczaj gwarancję na sam produkt oraz na zachowanie określonej mocy. W wypadku gwarancji na panele, wynosi ona najczęściej 10 lat. Dla porównania, gwarancja oferowana przez producentów małych turbin wiatrowych wynosi tylko 3-5 lat. Systemy fotowoltaiczne to instalacje pozbawione części ruchomych, zatem bezawaryjne i bardzo trwałe. Szacuje się, że panele są w stanie efektywnie produkować prąd przez co najmniej 30 lat. Brytyjscy specjaliści podają, że obecnie uruchamiane instalacje fotowoltaiczne obecnie będą mogły działać 40-50 lat.

Spadek mocy a panele fotowoltaiczne

Z czasem dochodzi do spadku mocy paneli, jednak jest to proces który może mieć miejsce tylko w założonych przez producenta granicach. Zjawisko to następuje równomiernie zgodnie z liniowym wykresem. Po 25 latach panele fotowoltaiczne pracują z mocą równą co najmniej 80% mocy początkowej, co jest gwarantowane przez producentów. W praktyce, okazuje się, że ogniwa są w stanie zachować nawet o kilka procent wyższą sprawność. Odnosząc się do badań Centre for Alternative Technologies, wykazano, że sprawność paneli fotowoltaicznych zamontowanych w Szwajcarii w 1982 roku spadała rocznie tylko o 0,2%, podczas gdy spodziewano się spadku o 0,5% rocznie.

Obecnie, oprócz rozbudowanych testów laboratoryjnych, możemy bazować na instalacjach zainstalowanych wiele lat temu, które nadal z powodzeniem produkują prąd elektryczny. Zaczęły one pracę w latach 80-tych XX wieku, a trzeba zaznaczyć, że były to dopiero początki fotowoltaiki. Obecna technologia pozwala tworzyć ogniwa, które charakteryzują się dużo większą odpornością na czynniki zewnętrzne, więc z pewnością będą one pracowały jeszcze dłużej i wydajniej.

Masz więcej pytań?

Skontaktuj się z Nami!